Post by trmbboy on Feb 14, 2007 15:14:02 GMT
Not long now until we will all be heading to wonderful Dundee. Just wondering how everyone one is getting on and their thoughts of this years test pieces.
Will Sbba be doing their usual right up this year?
Championship Section
Test Piece: Isaiah 40 - Robert Redhead
Adjudicators: Chris Wormalds and Stephen Roberts
The Bands
Bon Accord Silver
Broxburn & Livingston
Dalmellington
Kingdom Brass
Kirkintilloch
Kirkintilloch Kelvin
Newtongrange Silver - w/d
Scottish Co-op
Unison Kinneil
Whitburn
1st Section
Test Piece: Sinonietta - The Wayfarer - Eric Ball
Adjudicators:Roger Webster and Chris Wormalds
The Bands
Arbroath Instrumental
Barrhead Burgh
Bathgate
Bo'ness & Carriden
City of Discovery
Clackmannan District
Dunaskin Doon
Johnstone Silver
Lochgelly
Newmilns & Galston
2nd Section
Test Piece: Carnival - Helen Perkins
Adjudicators: Kevin Wadsworth and Roger Webster
The Bands
Anna Town
Broxburn Silver
Clydebank Burgh
Croy
Dalkeith & Monktonhall
Granite City Brass
Jedforest Instrumental
Kilmarnock Concert
Selkirk Silver
Shotts St. Patrick's Brass
St. Ronans Silver
Tullis Russell Mills
3rd Section
Test Piece: Prelude and Jubilate - Darrol Barry
Adjudicators: Richard Evans and Stephen Roberts
The Bands
Bon Accord Silver "B"
Campbeltown Brass
Coalburn Silver
Dunfermline Town
Irvine & Dreghorn
MacTaggarts Scott Loanhead
Newland Concert
Peebles Burgh
Perthshire Brass
St. Davids Brass
Tayport Instumental
Turriff Silver
4th Section
Test Piece: Suite: The Seasons - Philip Wilby
Adjudicators:Kevin Wadsworth and Richard Evans
The Bands
Abbey Brass (Jedforest)
Brass Sounds Inverclyde
Buckhaven & Methil
Dunfries Town
Dundee Instrumental (St. Margaret's)
Hawick Saxhorn
Penicuick Silver
Queensferry Community Brass
Renfrew Burgh
Stranraer Brass
Will Sbba be doing their usual right up this year?
Championship Section
Test Piece: Isaiah 40 - Robert Redhead
Adjudicators: Chris Wormalds and Stephen Roberts
The Bands
Bon Accord Silver
Broxburn & Livingston
Dalmellington
Kingdom Brass
Kirkintilloch
Kirkintilloch Kelvin
Newtongrange Silver - w/d
Scottish Co-op
Unison Kinneil
Whitburn
1st Section
Test Piece: Sinonietta - The Wayfarer - Eric Ball
Adjudicators:Roger Webster and Chris Wormalds
The Bands
Arbroath Instrumental
Barrhead Burgh
Bathgate
Bo'ness & Carriden
City of Discovery
Clackmannan District
Dunaskin Doon
Johnstone Silver
Lochgelly
Newmilns & Galston
2nd Section
Test Piece: Carnival - Helen Perkins
Adjudicators: Kevin Wadsworth and Roger Webster
The Bands
Anna Town
Broxburn Silver
Clydebank Burgh
Croy
Dalkeith & Monktonhall
Granite City Brass
Jedforest Instrumental
Kilmarnock Concert
Selkirk Silver
Shotts St. Patrick's Brass
St. Ronans Silver
Tullis Russell Mills
3rd Section
Test Piece: Prelude and Jubilate - Darrol Barry
Adjudicators: Richard Evans and Stephen Roberts
The Bands
Bon Accord Silver "B"
Campbeltown Brass
Coalburn Silver
Dunfermline Town
Irvine & Dreghorn
MacTaggarts Scott Loanhead
Newland Concert
Peebles Burgh
Perthshire Brass
St. Davids Brass
Tayport Instumental
Turriff Silver
4th Section
Test Piece: Suite: The Seasons - Philip Wilby
Adjudicators:Kevin Wadsworth and Richard Evans
The Bands
Abbey Brass (Jedforest)
Brass Sounds Inverclyde
Buckhaven & Methil
Dunfries Town
Dundee Instrumental (St. Margaret's)
Hawick Saxhorn
Penicuick Silver
Queensferry Community Brass
Renfrew Burgh
Stranraer Brass